תפריט נגישות

שילוב בקהילה

שילוב בקהילה

מדיניות "בית מרים" כוללת ערכים המתמקדים בשילוב המשתקמים במסגרות שונות בקהילה וכן בשיתוף הקהילה בפעילויות המקום.

אחת המטרות החשובות בתהליך השיקום המקצועי הינה שילוב המשתקמים בקהילה, תוך מימוש פוטנציאל הכישורים והיכולות שלהם. תהליך השיקום המקצועי מתקיים לאחר שלב ההערכה וההיכרות עם המשתקם (מצב תפקודי, רגשי, קוגניטיבי) ומלווה בחיזוק הכוחות, היכולות והדימוי העצמי של המשתקם. התהליך מתבצע בשיתוף פעולה מלא עם המשתקם כאשר הוא מוביל את התהליך בבחירה ובמציאת מסגרת תעסוקתית/לימודית.

היאם שחאדה – לאורך השנים אנו משמרים ומטפחים קשר חם וישיר עם מספר ארגונים בקהילה מהסקטור העסקי ביניהם בנק "דיסקונט". קשרים אלה התפתחו והתהדקו עם השנים דבר שהוביל למעורבות רבה יותר של עובדי הארגון באירועים השונים במסגרת ובפעילות השוטפת בבית. כמו כן, נוצר חיבור מוערך וחשוב בין היאם שחאדה, משתקמת "בית מרים", לבין מנהלי הסניף של בנק "דיסקונט"- סניף ראשי חיפה, שהבחינו בפוטנציאל של היאם והשכילו לשלבה בתעסוקה בשוק העבודה החופשי (בסניף הראשי). היאם מגיעה לסניף יום בשבוע למשך מספר שעות ומגלה חריצות ומוטיבציה רבה לעבודה. חשוב לציין, שהיא מקבלת יחס חם מצוות העובדים ושכר שהינו מעל לגובה שכר המינימום.

"אני עובדת יום בשבוע בבנק "דיסקונט", בסניף הראשי בחיפה, הנמצא בעיר התחתית. שנים רבות חלמתי להשתלב בעבודה בשוק החופשי. למדתי במסגרות שונות בקורסים מקצועיים. בבנק שמעו את רצוני והגשימו את חלומי. בכל שבוע, כשאני נכנסת לסניף, אני זוכה לקבלת פנים חמה ולבבית. אני אוהבת לעבוד ומתייחסת למשימות שאני מקבלת ברצינות רבה. אני מרגישה שהתרומה שלי משמעותית.  אני שמחה מאוד ומעריכה את העובדה שבחרו בי לתעסוקה, למרות המגבלות הפיזיות שלי- זה לא מובן מאליו. אני גאה בעשייה שלי ומקווה להמשיך ולהתקדם במסגרת".  

 

אילנה נקוריאקוב - משתקמת ב"בית מרים", מתנדבת מזה מספר שנים במנהלת של אזור התעשייה בקרית ביאליק בעבודות פקידות שונות. גב' סימה הרשמן, מנהלת אזור התעשייה, הצליחה בדרכה הנעימה, לראות את כישוריה ויכולותיה של אילנה, מעבר לנכות, חיזקה את בטחונה העצמי ויצרה עמה קשר חם וקרוב. אילנה מרגישה כי העבודה שהיא עושה הינה בעלת ערך ומשמעותית וההתנדבות תורמת לה תחושת סיפוק ועשייה.

 

בית ספר "אורט דפנה"- מזה מספר שנים מתקיים שיתוף פעולה עם בית הספר "אורט דפנה"- חטיבת ביניים. אחת לשבוע קבוצה של כ- 5 משתקמים לוקחת חלק פעיל בשיעורים עיוניים הנערכים, השנה, בשכבת כיתות ח'. המפגש והלמידה המשותפים מחזקים את היחסים האישיים, את תחושת הביטחון, השייכות והערך העצמי של המשתקמים וכן מפתחים ומעצימים אצל תלמידי הכתה את ערך הנתינה וקבלת השונה.

 

בית ספר "תיכון עירוני מקיף קריית חיים"- במהלך שנת הלימודים התקיימו מספר מפגשים, במסגרת שיעורי של"ח, עם תלמידי כיתות ט'. התלמידים הגיעו ל"בית מרים" במטרה להכיר את הסביבה הקהילתית בקרבת ביה"ס ולהתוודע לאוכלוסייה עם מוגבלויות פיזיות. התלמידים קיבלו סקירה אודות "בית מרים", שוחחו עם משתקם, שסיפר את סיפורו האישי והצטרפו לפעילות בסדנאות השונות. במהלך הפעילות בסדנה ליוו את המשתקמים בעבודתם ותוך כדי כך יצרו עמם קשר.        

  • לוגו עיגול לטובה
  • לוגו תו מידות